Şəlalə Həsənovanın məqaləsi dərc olunub
İnstitutumuzun əməkdaşı Şəlalə Şakir qızı Həsənovanın “Müəllif hüquqlarının və əlaqəli hüquqların haqqında qanunvericiliyin pozulmasına görə məsuliyyət” adlı məqaləsi dərc olunub. Məqalə Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsinin ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş “XXI əsrdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində müasir nəzəri və praktiki yanaşmalar” mövzusunda keçirtdiyi elmi-nəzəri konfransın materialları əsasında dərc olunmuşdur.
Məqalədə qeyd olunur ki, qanunverici Müəllif hüquqları və əlaqəli hüquqlar haqqında normaları Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin “İnsan və vətəndaşın konstitusiya hüquq və azadlıqları əleyhinə olan cinayətlər” adlı 21-ci fəslində yerləşdirərək, bununla da insan və vətəndaşın konstitusiya hüquqlarını cins obyekti kimi tanıyır. Həmçinin, intellektual yaradıcılıq nəticəsindəyaradılmış əşyalar müəllifin mülkiyyətini təşkil edir və mükafatlandırılmaq məqsədi daşıyır. Buna görə də müəllif məhz mülkiyyət münasibətlərini bu cinayətin obyekti kimi tanıyır.

Опубликована статья Шалалы Гасановой
Опубликована статья «Законодательство об ответственности за посягательства на авторские и смежные права» сотрудницы нашего института Шалалы Гасановой. Статья опубликована по материалам научно-теоретической конференции, проведенной Конституционным судом Азербайджанской Республики на тему: «Современные теоретические и практические подходы в области защиты прав и свобод человека в XXI веке», посвященной 99-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
В статье отмечается, что нормы об авторском и смежных правах регламентирующие правоотношения, возникающие в области противоправных действий, помещены законодателем в 21-ю главу Уголовного кодекса Азербайджанской Республики, под названием «Преступления против конституционных прав и свобод человека и гражданина», тем самым конституционные права человека и гражданина признаются родовым объектом этих преступлений. Также предметы, производимые в результате интеллектуальной творческой деятельности, являются собственностью автора и направлены на полученияевознаграждения. Поэтому в качестве объекта данного преступления автор признает отношения собственности.