Şəlalə Həsənovanın məqaləsi dərc olunub
İnstitutumuzun əməkdaşı Şəlalə Şakir qızı Həsənovanın “Müəllif hüquqlarının və əlaqəli hüquqların haqqında qanunvericiliyin pozulmasına görə məsuliyyət” adlı məqaləsi dərc olunub. Məqalə Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsinin ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş “XXI əsrdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində müasir nəzəri və praktiki yanaşmalar” mövzusunda keçirtdiyi elmi-nəzəri konfransın materialları əsasında dərc olunmuşdur.
Məqalədə qeyd olunur ki, qanunverici Müəllif hüquqları və əlaqəli hüquqlar haqqında normaları Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin “İnsan və vətəndaşın konstitusiya hüquq və azadlıqları əleyhinə olan cinayətlər” adlı 21-ci fəslində yerləşdirərək, bununla da insan və vətəndaşın konstitusiya hüquqlarını cins obyekti kimi tanıyır. Həmçinin, intellektual yaradıcılıq nəticəsindəyaradılmış əşyalar müəllifin mülkiyyətini təşkil edir və mükafatlandırılmaq məqsədi daşıyır. Buna görə də müəllif məhz mülkiyyət münasibətlərini bu cinayətin obyekti kimi tanıyır.

An article by Shalala Hasanova was published
The article "Legislation on liability for infringement of copyright and related rights" by an employee of our Institute, Shalala Gasanova, was published. The article was printed on the materials of the scientific-theoretical conference: "Modern theoretical and practical approaches to the protection of human rights and freedoms in the XXI century", dedicated to the 99th anniversary of the national leader Heydar Aliyev, held by the Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan.
The article notes that the norms on copyright and related rights regulating legal relations arising in the field of illegal actions are placed by the legislator in the Chapter 21 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan, entitled “Crimes against the constitutional rights and freedoms of man and citizen”, thus constitutional rights of man and citizen are recognized as the gender object of these crimes. Also, items produced as a result of intellectual creative activity are the property of the author and are aimed at receiving reward. Therefore, the author recognizes property relations as the object of this crime.