Əməkdaşlarımızin Rusiyada məqalələri dərc olunub
İnstitutumuzun Dövlət təhlükəsizliyinin hüquqi təminatı şöbəsinin əməkdaşları Məhəmməd İmanlı, Xəyalə Kələşova və Maral Həsənovanın birgə müəllifliyi ilə “Azərbaycanda kibertəhlükəsizlik və informasiya sahəsində cinayətlər” adlı məqalə dərc olunmuşdur. Məqalə bu il aprelin 28-29-da Moskva şəhərində keçirilmiş “Cinayət hüququ və əməliyyat-axtarış fəaliyyəti: qanunvericilik, elm və təcrübə problemləri” mövzusunda elmi-praktik konfransın materiallarına daxil edilmişdir.
Məqalədə beynəlxalq sistemdə informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı ilə əlaqədar olaraq göstərilən fəaliyyətlər və effektiv idarəetmə nəticəsində bu sistemin hüquqi tənzimlənməsinin zəruriliyi vurğulanır. Qeyd edilir ki, beynəlxalq birliyi qlobal informasiya mühitinin hüquqi tənzimlənməsi, xüsusən də bu məkanın cinayət hücumlarından qorunması olmadan təsəvvür etmək mümkün deyil.
Müəlliflər hazırda qlobal şəbəkələrdə və informasiya kommunikasiyalarının inkişafı ilə bağlı mövcud olan texnoloji fəaliyyətin prioritet sahələrində əsas insan hüquq və azadlıqlarının, söz və ifadə azadlığının, şəxsi həyatın toxunulmazlığının qorunması, şəbəkə istifadəçiləri haqqında məlumatların, habelə onların əqli mülkiyyət hüquqlarının müdafiəsi məsələlərinə toxunmuş, müasir informasiya cəmiyyəti üçün əhəmiyyət kəsb edən kibercinayətkarlıqla mübarizə probleminə xüsusi diqqət yetirmişlər.

В России опубликована статья наших сотрудников
В соавторстве сотрудников отдела правового обеспечения государственной безопасности нашего Института, Магомеда Иманлы, Хаялы Калашовой и Марал Гасановой, опубликована статья под названием: «Преступления в области кибербезопасности и информации в Азербайджане». Статья вошла в материалы прошедшей 28-29 апреля в Москве научно-практической конференции «Уголовное право и оперативно-розыскная деятельность: законодательные, научные и практические проблемы».
В статье подчеркивается, что международное сообщество невозможно представить без правового регулирования глобальной информационной среды, а в особенности без защиты этого пространства от преступных посягательств.
Авторы затронули вопросы ,защиты основных прав и свобод человека, свободы слова и выражения мнений, неприкосновенности частной жизни, защиты информации о пользователях сети, а также их прав на интеллектуальную собственность в приоритетных сферах технологической деятельности, которые существуют в настоящее время в глобальных сетях, и уделили особое внимание проблеме борьбы с киберпреступностью, имеющей большое значение для современного информационного общества.