Əməkdaşlarımızin Rusiyada məqalələri dərc olunub
İnstitutumuzun Dövlət təhlükəsizliyinin hüquqi təminatı şöbəsinin əməkdaşları Məhəmməd İmanlı, Xəyalə Kələşova və Maral Həsənovanın birgə müəllifliyi ilə “Azərbaycanda kibertəhlükəsizlik və informasiya sahəsində cinayətlər” adlı məqalə dərc olunmuşdur. Məqalə bu il aprelin 28-29-da Moskva şəhərində keçirilmiş “Cinayət hüququ və əməliyyat-axtarış fəaliyyəti: qanunvericilik, elm və təcrübə problemləri” mövzusunda elmi-praktik konfransın materiallarına daxil edilmişdir.
Məqalədə beynəlxalq sistemdə informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı ilə əlaqədar olaraq göstərilən fəaliyyətlər və effektiv idarəetmə nəticəsində bu sistemin hüquqi tənzimlənməsinin zəruriliyi vurğulanır. Qeyd edilir ki, beynəlxalq birliyi qlobal informasiya mühitinin hüquqi tənzimlənməsi, xüsusən də bu məkanın cinayət hücumlarından qorunması olmadan təsəvvür etmək mümkün deyil.
Müəlliflər hazırda qlobal şəbəkələrdə və informasiya kommunikasiyalarının inkişafı ilə bağlı mövcud olan texnoloji fəaliyyətin prioritet sahələrində əsas insan hüquq və azadlıqlarının, söz və ifadə azadlığının, şəxsi həyatın toxunulmazlığının qorunması, şəbəkə istifadəçiləri haqqında məlumatların, habelə onların əqli mülkiyyət hüquqlarının müdafiəsi məsələlərinə toxunmuş, müasir informasiya cəmiyyəti üçün əhəmiyyət kəsb edən kibercinayətkarlıqla mübarizə probleminə xüsusi diqqət yetirmişlər.

An article by our employees has been published in Russia
An article entitled “Crimes in the field of cyber security and information in Azerbaijan” was published in co-authorship of the employees of the department of Legal support of state security of our Institute Mahammad Imanli, Khayala Kalashova and Maral Hasanova. The article was included into materials of the scientific-practical conference “Criminal Law and Investigative Activities: Legislative, Scientific and Practical Problems” held on April 28-29 in Moscow.
The article emphasizes the necessity of legal regulation of this system as a result of effective management and activities connected with the development of information and communication technologies in the international system. It is noted that the international community cannot be imagined without legal regulation of the global information environment, and especially without the due protection from criminal encroachments.
The authors touched on the issues of protection of basic human rights and freedoms, freedom of speech and expression of opinions, privacy, protection of information about network users, as well as their rights to intellectual property in the priority spheres of technological activity. They paid special attention to the problem of combating cybercrime, which is of great importance for the modern information society.