Afaq Sadıqovanın Elmi Xəbərlər jurnalında məqaləsi dərc olunub
İnstitutumuzun əməkdaşı Afaq Sadıqovanın Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinin Polis Akademiyasının Elmi Xəbərlər jurnalının №1(33) 2022-ci il buraxılışında «Azərbaycan Respublikasında miqrasiya proseslərinin iştirakçıları və onların hüquqları» adlı məqaləsi dərc olunub.
Məqalədə göstərilir ki, müəllif Azərbaycan Respublikasında miqrasiya proseslərinin iştirakçıları və onların hüquqlarını araşdırır və təhlil edir.
Miqrasiya proseslərinin iştirakçılarına yeni anlayışın verilməsi, 2021-2026-cı illər üçün Dövlət Miqrasiya Siyasəti Proqramının qəbul edilməsi və Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin miqrasiya proseslərinin iştirakçısı kimi tanınması, həmçinin, AR Miqrasiya Məcəlləsinin “Əsas anlayışlar” adlı 3-cü maddəsinə əlavələrin edilməsinin qanunauyğun hesab edilməsi ilə bağlı təkliflər məqalədə öz əksini tapıb.

В журнале «Научные новости» опубликована статья Афаг Садыговой
В выпуске журнала №1(33) «Научные новости» Полицейской академии МВД Азербайджанской Республики за 2022-ой год, опубликована статья под названием «Участники миграционных процессов в Азербайджанской Республике и их права» сотрудницы нашего Института Афаг Садыговой.
В статье представлены исследования и анализ участников миграционных процессов в Азербайджанской Республике и их права.
Отражены применение нового определения к участникам миграционных процессов, принятие Программы государственной миграционной политики на 2021-2026 годы и признанием Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой участником миграционных процессов, а также предложения по соответствиию законности дополнений, внесённых в статью 3 Миграционного кодекса Азербайджанской Республики «Общие понятия».