İnstitutun əməkdaşının məqaləsi “Xalq qəzeti”ndə dərc olunub
“Xalq qəzeti”nin 19 noyabr 2023-cü il tarixli 252 (30368) saylı nömrəsində İnstitutun hüquq tədqiqatçısı Araz Abdullasoyun “Soydaşlarımızın tarixi vətənə qayıtmaq hüququ” adlı məqaləsi dərc olunub.
Məqalədə soydaşlarımızın Qərbi Azərbaycanın müxtəlif bölgələrindəki ata-baba yurdlarından vəhşicəsinə deportasiya olunması, mədəni irsimizin dağıdılaraq məhv edilməsi haqqında məsələlərə toxunulub. Müəllif azərbaycanlılara qarşı baş verən cinayətlərin beynəlxalq hüququn prinsiplərinə zidd olduğunu və bu məsələlərə qanuni aspektdən yanaşılmasının zəruriliyini vurğulayıb.

В «Xalq qəzeti » опубликована статья сотрудника Института
В номере  «Xalq qəzeti » № 252 (30368) от 19 ноября 2023 года опубликована статья юриста-эксперта Института Араза Абдулласоя под названием «Право наших соотечественников на возращение  на историческую родину».
В статье затронуты такие темы как бесчеловечная  депортация наших соотечественников с исконных земель их предков в различных частях Западного Азербайджана,  уничтожение и разрушение нашего культурного наследия. Автор отметил, что преступления, совершенные против азербайджанцев, противоречат принципам международного права и  подчеркнул необходимость  подхода к этим вопросам с точки зрения закона.