Əməkdaşımız Günay Əliyevanın yeni məqaləsi dərc olunub
İnstitutumuzun əməkdaşı Günay Səhhət qızı Əliyevanın "Azərbaycanın müstəqil hüquqi dövlət quruculuğunda Heydər Əliyevin dövlətçilik siyasəti" adlı məqaləsi dərc olunmuşdur. Məqalə Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsi tərəfindən ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş “XXI əsrdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində müasir nəzəri və praktiki yanaşmalar” mövzusunda keçirilən elmi-nəzəri konfransın materiallarına salınmışdır.
Məqalədə müstəqil Azərbaycan dövlətçiliyi haqqında ideya və fikirlərin Heydər Əliyevin müdrik siyasi-hüquqi düşüncələrinin zirvəsi olduğu, həmçinin yüksək insani keyfiyyətlərinə, dövləti mükəmməl idarəetmə bacarığına, xalqa xidmət mədəniyyətinə görə ulu öndərin dünyada nadir tarixi şəxsiyyətlər sırasında olduğu vurğulanır. Eyni zamanda, müstəqil Azərbaycan dövlətinin öz istiqlalına qovuşmasının məhz onun adı ilə bağlı olduğu bildirilir.
Müəllif Heydər Əliyevin zəngin maddi və mənəvi dəyərlərə əsaslanan milli dövlətçilik konsepsiyasının, siyasi və iqtisadi cəhətdən etibarlı dayaqlar üzərində qurulan güclü Azərbaycan dövlətinin əsasını qoyduğunu xüsusi olaraq diqqətə çatdırır.

Опубликована статья нашей коллеги Гюнай Алиевой.
Опубликована статья сотрудницы нашего Института Гюнай Алиевой « Государственная политика Гейдара Алиева в построении независимого правового государства- Азербайджан». Статья вошла в материалы научно-теоретической конференции на тему «Современные теоретические и практические подходы в сфере защиты прав и свобод человека в XXI веке», проведенной Конституционным Судом Азербайджанской Республики и посвященной 99-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
В статье подчеркивается, что личность Гейдара Алиева повлияла на историю Азербайджана и изменила её ход.Период со второй половины 20-го века до начала 21-го века можно назвать веком Гейдара Алиева в нашем государстве. Идеи и положения о независимой государственности Азербайджана составляли вершину мудрой политико-правовой мысли Гейдара Алиева. Великий лидер является одним из редких исторических личностей в мире благодаря высоким нравственным качествам, совершенному умению навыкам государственного управления, культуре служения народу. В то же время говорится, что достижение свободы независимым Азербайджанским государством, связано именно с его именем.
Автор особо отмечает , что Гейдар Алиев заложил фундамент сильного Азербайджанского государства, основанного на богатых материальных и нравственных ценностях, политически и экономически надежных основах.