İnstitutda Ali Məhkəmənin sabiq hakimi Vəfaddin İbayevlə görüş keçirilmişdir
3 noyabr tarixində Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunda Ali Məhkəmənin sabiq hakimi Vəfaddin İbayevlə gorüş keçirilmişdir. Görüşdə İnsan hüquqlarının və əsas azadlıqların müdafiəsi haqqında konvensiya, Konvensiyanın 5-ci maddəsi ilə bağlı pozuntular və Avropa Məhkəməsinin bu maddə ilə baxılan işlərdə Azərbaycana qarşı qərarlarının təhlili, şəxs toxunulmazlığı hüququ sahəsində (Nağıyev, Qarayev, Şəntürk və.b) konkret təhlillər və müzakirələr aparılmışdır.
Məruzəçi bildirmişdir ki, Azərbaycan 2020-ci ildə Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinin haqqında ən çox qərar çıxardığı 5 ölkədən biri olub. Qərarlara görə, ən çox pozulan hüquq azadlıq və toxunulmazlıq (Maddə 5) və ədalətli məhkəmə araşdırması (Maddə 6) hüququdur. Həmçinin o qeyd etmişdir ki, 2022-ci ildə 66 qərar Azərbaycana qarşı insan hüquqlarının pozulması ilə tətbiq edilmişdir.
Görüşdə son dövrlərdə ictimai asayişin qorunmasına məsul olan polis işçiləri tərəfindən KİV işçilərinin müxtəlif hüquqlarının pozulduğu, eyni zamanda deportasiya, yaxud ekstradisiya tədbirləri tətbiq olunan şəxslərlə bağlı da məlumat verilmişdir.

В институте прошла встреча с бывшим судьёй Верховного суда Вафаддином Ибаевым
3 ноября в «Институте права и прав человека» состоялась встреча с бывшим судьей Верховного суда Вафаддином Ибаевым. На встрече были обсуждена Конвенция о защите прав человека и основных свобод, нарушения, связанные с 5-ой статьёй Конвенции и анализ решений Европейского суда против Азербайджана по делам, рассматриваемым по этой статье, предметный анализ и обсуждения в области защиты права на личную неприкосновенность (Нагиев, Караев, Шантюрк и др.).
Докладчик заявил, что Азербайджан является одной из 5 стран, по которым Европейский суд по правам человека вынес наибольшее количество решений в 2020-ом году Согласно решениям значительное количество нарушений было по праву на свободу и личную неприкосновенность (Статья 5) и праву на справедливое судебное разбирательство (Статья 6). Он также подчеркнул , что в 2022-ом году было применено 66 решений против Азербайджана с нарушением прав человека.
На встрече были констатированы факты констатировалось правонарушении совершенные сотрудниками полиции, отвечающих за охрану общественного порядка, прав работников СМИ. Также участникам была представлена информация о лицах, по отношению к которым применялись меры депортации или экстрадиции.