5 günlük Təlimçilər üçün Təlim (ToT) yekunlaşıb
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığı (UN OHCHR) ilə birlikdə 24-29 iyun tarixlərində Təlimçilər üçün Təlim (ToT) layihəsi çərçivəsində 20 nəfər hüquqşünasa İnsan hüquqları mövzusunda 5 günlük təlimlər keçirib.
Təlimdə açılış nitqi ilə çıxış edən Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə bu layihənin iştirakçıların peşəkar fəaliyyətinə müsbət təsir göstərəcəyinə ümid etdiyini bildirərək, təlim iştirakçılarına uğurlar arzulayıb.
Bu təlimi digər ToT layihələrindən fərqləndirən əsas xüsusiyyət ondan ibarətdir ki, İnstitut təlimin hazırlıq mərhələsində iştirakçılar arasında sorğu keçirərək, onların insan hüquqları sahəsində maraq çərçivələrini öyrənib. Sorğunun nəticələri əsasında pensiya hüququ, əmək mübahisələrinin həlli, mülkiyyət hüquqlarının qorunması kimi aktual mövzular gündəliyə salınıb və iştirakçılar üçün təlimin daha əhatəli və dolğun keçməsi təmin edilib.
Təlimlərdə İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavinləri Vəfaddin İbayev və Natəvan Rüstəmova, Bakı şəhəri Yasamal Rayon Məhkəməsinin hakimi Fariz Əlizadə, Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının üzvlərindən Akif Əlizadə, Arzu Alıyeva və Babək Həmidov, eləcə də İnstitutun əməkdaşları Vüsalə Muradxanlı, Gülnaz Ələsgərova, Hamlet Babayev, Ülvi Abbasov, Heydər Həsən oğlu Əliyev, Araz Abdullasoy, Zöhrə Kəngərli, Aygün Arifli və Fərasət Qurbanov mövzular üzrə təqdimatlar ediblər.
Təlim çərçivəsində iştirakçılar təlimlərin təşkili, qaydaları və aparılma metodologiyaları ilə tanış olublar. Eyni zamanda, onlar insan hüquqları sahəsində milli qanunvericilik də daxil olmaqla, əsas beynəlxalq sənədlərlə tanış olub, insan hüquqlarının müdafiə mexanizmləri, Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının (AİHK) maddələri, AİHK-nın 1 saylı Əlavə Protokolunun 1-ci maddəsi, konstitusiya və insan haqları, insan hüquqlarının təminatında polisin öhdəlikləri, həmçinin qadın və uşaq hüquqları, əqli mülkiyyət hüququ barədə geniş məlumatlar əldə ediblər. Bunlarla yanaşı, iştirakçılara İşgəncələrə qarşı Avropa Komitəsinin və BMT-nin Məhbuslarla minimal davranış qaydaları izah olunub.
Geniş müzakirələr və fikir mübadiləsi şəraitində keçən təlimlərdə iştirakçılar tütorların komanda rəhbərliyi ilə 4 qrupda olmaqla praktik tapşırıqları icra edib və öz təqdimatlarını təqdim ediblər.
Yekunda UN OHCHR-in layihələr üzrə koordinatoru Rəşad Əliyevin iştirakı ilə hüquqşünaslar sertifikatla təltif olunub və onlar gələcək əməkdaşlıq imkanları üçün İnstitutun təlimçilər bazasına daxil ediliblər.

The 5-day Training of Trainers (ToT) has been completed
The Institute of Law and Human Rights together with the UN High Commissioner for Human Rights (UN OHCHR) held 5-day human rights training for 20 lawyers within the framework of the Training of Trainers (ToT) project on June 24-29.
The Chairman of Board of the Institute of Law and Human Rights, Mahammad Guluzade, in his opening speech, expressed optimism that this project would have a positive contribution on the professional activity of the participants and wished them success in the training.
The main distinctive feature of this training compared to others is that the Institute conducted a survey among the participants prior to the training to assess their interests in the field of human rights. According to the results of the survey, such urgent topics as the right to a pension, resolution of labor disputes, property rights protection were put on the agenda fora more comprehensive and complete training of participants
At the trainings Vafaddin Ibayev and Natavan Rustamova, Deputy Chairmen of the Board of the Institute, Fariz Alizade, judge of the Yasamal District Court of Baku, Akif Alizade, Arzu Aliyeva and Babek Hamidov, members of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan, as well as employees of the Institute, Vusala Muradkhanli, Gulnaz Alasgarova, Hamlet Babayev, Ulvi Abbasov, Heydar Hasan oglu Aliyev, Araz Abdullasoy, Zohra Kangarli, Aygun Arifli and Farasat Gurbanov delivered presentations on the topics.
During the events, the participants got acquainted with the organization, rules and methodologies of conducting the training. At the same time, they reviewed the main international instruments, including national legislation in the field of human rights, human rights protection mechanisms, articles of the European Convention on Human Rights (ECHR), Article 1 of Additional Protocol No. 1 of the ECHR, constitution and human rights, they got extensive information about the responsibilities of the police in ensuring human rights, as well as women's and children's rights, intellectual property rights. In addition, the participants learned about the European Committee against Torture and the UN’s minimum standards of treatment of prisoners.
In the training, characterized by extensive discussions and exchange of ideas, the participants performed practical tasks within 4 groups under the guidance of a team of tutors and delivered their presentations.
At the conclusion of the training, with the participation of UN OHCHR project coordinator Rashad Aliyev, certificates were awarded to the lawyers, and they were included in the training database of the Institute for future cooperation opportunities.