5 günlük Təlimçilər üçün Təlim (ToT) yekunlaşıb
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığı (UN OHCHR) ilə birlikdə 24-29 iyun tarixlərində Təlimçilər üçün Təlim (ToT) layihəsi çərçivəsində 20 nəfər hüquqşünasa İnsan hüquqları mövzusunda 5 günlük təlimlər keçirib.
Təlimdə açılış nitqi ilə çıxış edən Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadə bu layihənin iştirakçıların peşəkar fəaliyyətinə müsbət təsir göstərəcəyinə ümid etdiyini bildirərək, təlim iştirakçılarına uğurlar arzulayıb.
Bu təlimi digər ToT layihələrindən fərqləndirən əsas xüsusiyyət ondan ibarətdir ki, İnstitut təlimin hazırlıq mərhələsində iştirakçılar arasında sorğu keçirərək, onların insan hüquqları sahəsində maraq çərçivələrini öyrənib. Sorğunun nəticələri əsasında pensiya hüququ, əmək mübahisələrinin həlli, mülkiyyət hüquqlarının qorunması kimi aktual mövzular gündəliyə salınıb və iştirakçılar üçün təlimin daha əhatəli və dolğun keçməsi təmin edilib.
Təlimlərdə İnstitutun İdarə Heyəti sədrinin müavinləri Vəfaddin İbayev və Natəvan Rüstəmova, Bakı şəhəri Yasamal Rayon Məhkəməsinin hakimi Fariz Əlizadə, Azərbaycan Respublikası Vəkillər Kollegiyasının üzvlərindən Akif Əlizadə, Arzu Alıyeva və Babək Həmidov, eləcə də İnstitutun əməkdaşları Vüsalə Muradxanlı, Gülnaz Ələsgərova, Hamlet Babayev, Ülvi Abbasov, Heydər Həsən oğlu Əliyev, Araz Abdullasoy, Zöhrə Kəngərli, Aygün Arifli və Fərasət Qurbanov mövzular üzrə təqdimatlar ediblər.
Təlim çərçivəsində iştirakçılar təlimlərin təşkili, qaydaları və aparılma metodologiyaları ilə tanış olublar. Eyni zamanda, onlar insan hüquqları sahəsində milli qanunvericilik də daxil olmaqla, əsas beynəlxalq sənədlərlə tanış olub, insan hüquqlarının müdafiə mexanizmləri, Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının (AİHK) maddələri, AİHK-nın 1 saylı Əlavə Protokolunun 1-ci maddəsi, konstitusiya və insan haqları, insan hüquqlarının təminatında polisin öhdəlikləri, həmçinin qadın və uşaq hüquqları, əqli mülkiyyət hüququ barədə geniş məlumatlar əldə ediblər. Bunlarla yanaşı, iştirakçılara İşgəncələrə qarşı Avropa Komitəsinin və BMT-nin Məhbuslarla minimal davranış qaydaları izah olunub.
Geniş müzakirələr və fikir mübadiləsi şəraitində keçən təlimlərdə iştirakçılar tütorların komanda rəhbərliyi ilə 4 qrupda olmaqla praktik tapşırıqları icra edib və öz təqdimatlarını təqdim ediblər.
Yekunda UN OHCHR-in layihələr üzrə koordinatoru Rəşad Əliyevin iştirakı ilə hüquqşünaslar sertifikatla təltif olunub və onlar gələcək əməkdaşlıq imkanları üçün İnstitutun təlimçilər bazasına daxil ediliblər.

Завершился пятидневный тренинг для тренеров (ТоТ)
В рамках проекта «Тренинг для тренеров» (ToT) с 24 по 29 июня Институт права и прав человека совместно с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ ООН) провел пятидневный тренинг по правам человека для 20 юристов.
Выступая со вступительным словом, председатель правления Института права и прав человека Магомед Гулузаде, пожелал успехов участникам тренинга и выразил надежду, что этот проект окажет положительное влияние на их профессиональную деятельность.
Отличительной особенностью данного тренинга от других проектов ТоТ, является то , что Институт на его подготовительном этапе провел опрос среди участников и определил круг их интересов в области прав человека. По результатам опроса в план тренинга были включены такие актуальные темы, как пенсионное право, разрешение трудовых споров, защита права собственности, а также было обеспечено более всестороннее и содержательное его проведение.
На тренингах с презентациями выступили заместители председателя правления Института Вафаддин Ибаев и Натаван Рустамова, судья Ясамальского районного суда города Баку Фариз Ализаде, члены Коллегии адвокатов Азербайджанской Республики Акиф Ализаде, Арзу Алиева и Бабек Гамидов, а также сотрудники Института Вюсаля Мурадханлы, Гюльназ Алескерова, Гамлет Бабаев, Ульви Аббасов, Гейдар Гасан оглу Алиев, Араз Абдулласой, Зохра Кенгерли, Айгюн Арифли и Фарасат Гурбанов.
В процессе обучения участникам было дано представление об организации, правилах и методологии проведения тренингов. Также они ознакомились с основными международными документами, в том числе и с национальным законодательством в области прав человека, получили обширную информацию о механизмах защиты прав человека, статьях Европейской конвенции по правам человека (ЕКПЧ), статье 1 Дополнительного протокола №1 к ЕКПЧ, конституции и правах человека, обязанностях полиции по обеспечению прав человека, правах женщин и детей, о защите прав интеллектуальной собственности. Помимо этого, участникам были разъяснены стандарты Европейского комитета против пыток и минимальные стандартные правила ООН поведения с заключенными.
В ходе тренингов, проходивших в условиях широких дискуссий и обмена мнениями, участники, разделившись на 4 группы, выполняли практические задания и демонстрировали свои презентации под командным руководством тьюторов.
По завершению, при участии координатора проекта УВКПЧ ООН Рашада Алиева, юристы были награждены сертификатами и включены в базу тренеров Института для дальнейшего сотрудничества.