12 dekabr - Heydər Əliyevin anım günüdür
12 dekabr – Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, müasir Azərbaycanın memarı və qurucusu Heydər Əliyevin anım günüdür.
Hər bir xalqın tarixində, hər bir dövlətin qurulmasında, yaşamasında, inkişaf etməsində böyük şəxsiyyətlər mühüm əhəmiyyət kəsb edirlər. Onların dövlət quruculuğunda rolu, insanları ümumi bir məqsəd naminə səfərbər etmələri, xalqı mütəşəkkil qüvvə olaraq formalaşdırması, öz arxalarınca apara bilmək qabiliyyəti və s. kimi siyasi və idarəçilik keyfiyyətləri bu cür şəxsiyyətlərin lider kimi qəbul olunmalarına əsas verir. XX əsrin axırlarında yenidən müstəqillik qazanan Azərbaycan Respublikasının mövcudluğu və bu gün dünyanın sürətlə inkişaf edən dövlətlərindən birinə çevrilməsi xalqın haqlı olaraq ümummilli lider hesab etdiyi Heydər Əliyevin tarixi və misilsiz fəaliyyətinin nəticəsidir.
Azərbaycanın 1960-cı illərin sonundan başlanan və XXI əsrdə də davam edən şanlı tarixinin otuz beş illik bir dövrü ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ümummilli liderimiz bütün bu illərdə Azərbaycanı bir dövlət, xalqımızı isə bir millət kimi tarixin mürəkkəb sınaqlarından uğurla çıxarmış, güclü, öz sözü olan demokratik, dünyəvi müasir Azərbaycan dövlətini yaratmışdır.
Ulu öndər Heydər Əliyevin alternativi olmayan daxili və xarici siyasətinin, strateji və siyasi xəttinin görkəmli şəxsiyyət, dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi nəticəsində bu gün Azərbaycan dinamik inkişaf edən ölkəyə çevrilmiş, beynəlxalq aləmdə etibarlı tərəfdaş imici qazanmışdır. Bugünkü müstəqil Azərbaycan Respublikası Heydər Əliyevin əsəridir və ölkəmizin qüdrətli dövlətə çevrilməsi üçün ölkədə yalnız Heydər Əliyevin siyasətinin davam etdirilməsi həyati zərurətdir.
Qədirbilən xalqımız vətənini və xalqını canından artıq sevən müdrik Heydər Əliyev şəxsiyyətini, onun işıqlı xatirəsini daim əziz tutur, ulu öndəri qəlbində yaşadır və onu böyük hörmətlə yad edir; bu tükənməz hörmət və sevgi əbədiyyətə qədər davam edəcəkdir!

12 декабря – день памяти Гейдара Алиева
12 декабря – день памяти общенационального лидера азербайджанского народа, архитектора и основателя современного Азербайджана, Гейдара Алиева.
Огромное значение в истории каждого народа, в становлении существовании и развитии каждого государства играют великие личности. Их роль в государственном строительстве заключается в объединении людей для достижения общей цели, формирование народа как организованную силу , умение вести их за собой, политическое чутьё и управленческие качества и т.д. дают основания для признания таких личностей лидерами. Существование Азербайджанской Республики, вновь обретшей независимость в конце XX века и ставшей сегодня одним из самых быстрорастущих государств мира, является результатом исторической и беспрецедентной деятельности Гейдара Алиева, создавшего современную историю Азербайджана, народ справедливо считает общенациональным лидером.
Тридцатипятилетний период славной истории Азербайджана, начавшейся в конце 1960-х годов и продолжающейся в XXI веке, связан с именем великого лидера Гейдара Алиева. Взяв на себя ответственность , все эти годы общенациональный лидер успешно выводил Азербайджан, как государство, так и наш народ, как единую нацию, из сложных испытаний истории, создал сильное, имеющее собственное слово, демократическое, светское, современное Азербайджанское государство.
В результате успешного продолжения безальтернативной внутренней и внешней политики, стратегической и политической линий великого лидера Гейдара Алиева, не менее выдающейся личностью, главой нашего государства господином Ильхамом Алиевым, сегодня Азербайджан превратился в динамично развивающуюся страну и приобрёл имидж надежного партнера на международной арене. Сегодняшняя независимая Азербайджанская Республика является произведением Гейдара Алиева, и для превращении страны в могущественное государство , жизненно важно неуклонно продолжать политику начатую Гейдаром Алиевым .
Наш благодарный народ бесконечно дорожит личностью мудрого Гейдара Алиева, который любил свою родину и народ больше жизни, хранит в сердце светлую память о нём и вспоминает его с большим почтением.