12 dekabr - Heydər Əliyevin anım günüdür
12 dekabr – Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, müasir Azərbaycanın memarı və qurucusu Heydər Əliyevin anım günüdür.
Hər bir xalqın tarixində, hər bir dövlətin qurulmasında, yaşamasında, inkişaf etməsində böyük şəxsiyyətlər mühüm əhəmiyyət kəsb edirlər. Onların dövlət quruculuğunda rolu, insanları ümumi bir məqsəd naminə səfərbər etmələri, xalqı mütəşəkkil qüvvə olaraq formalaşdırması, öz arxalarınca apara bilmək qabiliyyəti və s. kimi siyasi və idarəçilik keyfiyyətləri bu cür şəxsiyyətlərin lider kimi qəbul olunmalarına əsas verir. XX əsrin axırlarında yenidən müstəqillik qazanan Azərbaycan Respublikasının mövcudluğu və bu gün dünyanın sürətlə inkişaf edən dövlətlərindən birinə çevrilməsi xalqın haqlı olaraq ümummilli lider hesab etdiyi Heydər Əliyevin tarixi və misilsiz fəaliyyətinin nəticəsidir.
Azərbaycanın 1960-cı illərin sonundan başlanan və XXI əsrdə də davam edən şanlı tarixinin otuz beş illik bir dövrü ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ümummilli liderimiz bütün bu illərdə Azərbaycanı bir dövlət, xalqımızı isə bir millət kimi tarixin mürəkkəb sınaqlarından uğurla çıxarmış, güclü, öz sözü olan demokratik, dünyəvi müasir Azərbaycan dövlətini yaratmışdır.
Ulu öndər Heydər Əliyevin alternativi olmayan daxili və xarici siyasətinin, strateji və siyasi xəttinin görkəmli şəxsiyyət, dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi nəticəsində bu gün Azərbaycan dinamik inkişaf edən ölkəyə çevrilmiş, beynəlxalq aləmdə etibarlı tərəfdaş imici qazanmışdır. Bugünkü müstəqil Azərbaycan Respublikası Heydər Əliyevin əsəridir və ölkəmizin qüdrətli dövlətə çevrilməsi üçün ölkədə yalnız Heydər Əliyevin siyasətinin davam etdirilməsi həyati zərurətdir.
Qədirbilən xalqımız vətənini və xalqını canından artıq sevən müdrik Heydər Əliyev şəxsiyyətini, onun işıqlı xatirəsini daim əziz tutur, ulu öndəri qəlbində yaşadır və onu böyük hörmətlə yad edir; bu tükənməz hörmət və sevgi əbədiyyətə qədər davam edəcəkdir!

12 December is the Memorial Day of National Leader Heydar Aliyev
December 12 is a Memorial Day of the national leader of the Azerbaijani people, architect and founder of modern Azerbaijan, Heydar Aliyev.
Great personalities play a great role in the history of every nation, in the formation, existence and development of each state. Their role in state building is to bring people together to achieve a common goal, the formation of the people as an organized force, the ability to lead them, political flair and managerial qualities, and etc. provide grounds for recognizing such individuals as leaders. The existence of the Republic of Azerbaijan, which regained its independence at the end of the 20th century and today has become one of the fastest growing states in the world, is the result of the historical and unprecedented activity of Heydar Aliyev, who created the modern history of Azerbaijan, and the people rightly consider him as a national leader.
The thirty-five-year period of the glorious history of Azerbaijan, which began in the late 1960s and continues into the 21st century, is associated with the name of great leader Heydar Aliyev. Within all these years, the national leader successfully led Azerbaijan, through the difficult trials of history and created a strong, democratic, secular, modern Azerbaijani state that has its independent position in the world community.
Under the leadership of the head of our state Mr. Ilham Aliyev who successfully continued putting into life the principles of the domestic and foreign policy, strategic and political lines of the great leader Heydar Aliyev, Azerbaijan has become a dynamically developing country and acquired the image of a reliable partner in the international arena nowadays.
Contemporary and independent Republic of Azerbaijan is the masterpiece of Heydar Aliyev, and in order to turn the country into a powerful state, it is vital to steadily follow the policy initiated by Heydar Aliyev. Our grateful people endlessly cherish the personality of the wise Heydar Aliyev, who loved his homeland and people more than his life, keeps a bright memory of him in their heart and remembers him with great respect.